אחד המאפיינים הייחודיים במוזיאון בית העדות הוא השילוב בין תערוכות אומנות אשר נבנו, צוירו או פוסלו בידי אמנים ניצולי שואה, לבין מוצגים אותנטיים שונים הקשורים לשואה ולעולם היהודי שקדם לה.

יצירות האמנות המוצגות בבית העדות, פרי יצירתם של אמנים ניצולי שואה, הן סוג נוסף של עדות: ישנה עדות בכתב, ישנה עדות בעל פה, וישנה גם עדות שאיננה מילולית כי אם באמצעות היצירה. אמנים רבים מציגים את יצירותיהם במוזיאון בית העדות. תוכלו לקרוא עליהם ועל יצירותיהם כאן באתר.

בין המוצגים האותנטיים ניתן לצפות במוזיאון ב'עגלת חברה קדישא' מפוארת מהימים שקדמו למלחמה, ארון קודש שהובא לארץ מהעיר מטאסלקה שבהונגריה, שוחזר ומוצג בשלמותו, ספרי תורה מגרמניה, פולין והונגריה, כלי משחק ששימשו ילד שהיה במסתור בהונגריה, אקורדאון שליווה ילד מהקינדר-טרספורט ועוד.

הסיור בבית העדות אינו סיור היסטורי-כרונולוגי כי אם סיור בין חפצים ומוצגים המספרים סיפורים שונים - מוצגים מספרים.

נדבך נוסף בתצוגות בית העדות הוא חדר התערוכה "משואה לתקומה". תערוכה זו מספרת באמצעות תמונות ומוצגים את סיפורם של שורדי השואה בדרכם הקשה בחזרה לחיים, החל ממורכבותו של רגע השחרור, דרך האנטישמיות שבה נתקלו בשובם הביתה, המאמץ לשקם את הגוף והנפש, הקמת משפחות חדשות, הדרכים לארץ ישראל והחיים כאן בארץ. זוהי תערוכה צנועה אך מאוד משמעותית לנו כאן בבית העדות.

בשנת 2012 נחנך בבית העדות מיצג "בית הזכוכית". זהו מיצג אינטראקטיבי חדשני המעביר בצורה חווייתית ומרתקת את סיפור הצלתם של רבים מיהודי בודפשט שהתרחש בשלהי ימי השואה, במרוץ נגד הזמן. המיצג נבנה בטכנולוגיה חדשנית ומתקדמת והמבקרים בו הם שותפים פעילים ומביעים את דעתם בדילמות העולות מן הסיפור, תוך שימוש במסכי מגע אישיים.

ניצולים יוצרים

בימים שבהם שורדי השואה הולכים ועוזבים אותנו, משימת שימור הזיכרון מקבלת משנה חשיבות.
אנו רואים במשימה זו שליחות, ויש לנו עוד כל כך הרבה מה לעשות.
לתרומה שלך יש השפעה מיידית וישירה על חינוך הדורות הבאים.
עזור לנו לספר את הסיפור.

תרום עכשיו

אודות בית העדות

בלבו של המושב הפסטורלי ניר גלים ניצב בית העדות, מוזיאון שואה אינטימי ומיוחד. בית העדות הוקם בראשית שנות התשעים הוא מהווה הגשמת חזונם וחלומם של קבוצת שורדי שואה שביקשו לספר את השואה מנקודת מבט אישית וערכית. בית העדות הוא בית עבורם עד היום, הם לוקחים בו חלק פעיל ומהווים עבורנו השראה ועמוד אש לפני המחנה. במוקד העשייה של בית העדות עומדת הפעילות החינוכית, מתוך תפיסה שהנחלת זיכרון השואה הנה חלק בלתי נפרד מעיצוב הזהות היהודית והישראלית. בואו אלינו לפגוש את סיפור השואה והתקומה מזווית שלא הכרתם. בית העדות - לבוא, לחוות, לזכור.

שעות פתיחה

ימים א'-ה': 16:00-8:30
ניתן לתאם פעילות גם לשעות הערב, ימי שישי ומוצ"ש. 
בערבי חג ובשבתות המוזאון סגור.

מידע למבקר

הפעילות מתקיימת במסגרת קבוצתית.
יחידים יצורפו לקבוצות קיימות.
כל הפעילות בתיאום מראש.