בית העדות

 

בלבו של המושב הפסטורלי ניר גלים ניצב בית העדות, מוזיאון שואה אינטימי ומיוחד.
בית העדות הוקם בראשית שנות התשעים הוא מהווה הגשמת חזונם וחלומם של קבוצת שורדי שואה שביקשו לספר את השואה מנקודת מבט אישית וערכית. בית העדות הוא בית עבורם עד היום, הם לוקחים בו חלק פעיל ומהווים עבורנו השראה ועמוד אש לפני המחנה.
במוקד העשייה של בית העדות עומדת הפעילות החינוכית, מתוך תפיסה שהנחלת זיכרון השואה הנה חלק בלתי נפרד מעיצוב הזהות היהודית והישראלית.
בואו אלינו לפגוש את סיפור השואה והתקומה מזווית שלא הכרתם.

בית העדות - לבוא, לחוות, לזכור. 

תכנן את ביקורך

חדשות ועדכונים

 • מבצע דוגו

  ב 18 בינואר 1945 יצא דוד דוגו לייטנר בן ה-14 יחד עם כ-60,000 אסירי אוושויץ לצעדות המוות. הוא צעד קילומטרים רבים, מורעב, מותש וקופא מקור כשהוא חולם על לחמניות עגולות ('בילקלך', כפי שקראה להן אמו) שיאכל כשיגיע לארץ ישראל. הוא שרד את הצעדה, וכשהיגיע ארצה וביקר לראשונה בשוק מחנה יהודה ראה דוכן פלאפל....
  קרא עוד...

פעילות בבית העדות

 • מוזיאון

  אחד המאפיינים הייחודיים במוזיאון בית העדות הוא השילוב בין תערוכות אומנות אשר נבנו, צוירו או פוסלו בידי אמנים ניצולי שואה, לבין מוצגים אותנטיים שונים הקשורים לשואה ולעולם היהודי שקדם לה.
 • הצריף - חיי היום יום במחנה

  זוהי תצוגה מיוחדת המדמה פנים של צריף מגורים בבירקנאו. נבקר ונלמד במה שעברו היהודים שנבחרו בסלקציה להיות אסירים במחנה - תהליך ההפיכה לאסיר, תנאי הלינה, המסדרים ושאר ההיבטים של חיי היומיום במחנה. לסיום נדון בסוגיה מה נתן לאסירים במחנה את כוחות הנפש להמשיך ולשרוד.
 • קרון הרכבת

  בשנים 1945-1941 שימשו כ-40,000 קרונות רכבת להובלת יהודים לגטאות ולמחנות ההשמדה. בכל קרון נסעו 150-80 יהודים בתנאים קשים מנשוא של צפיפות, מחנק והשפלה.
 • הולוגרמות של שורדי שואה

  המפגש הבלתי אמצעי של המבקרים עם שורד שואה המספר את סיפורו הוא חלק חשוב בפעילות אצלנו. אנשי העדות צולמו בטכנולוגיה מיוחדת כשהם מספרים את סיפורם. אחר כך הומרו הצילומים להולוגרמות. ההולוגרמות מוקרנות בחדר צפייה מיוחד שהוקם לצורך הפרויקט. היה חשוב שהחדר יכניס את הצופים לאווירה הנכונה וינתק אותם מהמולת היומיום בחוץ. כך תוכנן החדר בצבעים, בתאורה ובעיצוב שיאפשר לצופים להיות מרוכזים בהולוגרמה. קבוצות יוכלו מעתה לצפות בהולוגרמה של שורד שואה ולשמוע את סיפורו בטכנולוגיה החדישה ביותר.
 • אושוויץ VR סיור במציאות מדומה

  המבקרים בבית העדות יוכלו לסייר באופן מודרך במחנה בירקנאו באמצעות משקפי מציאות מדומה. ההדרכה, על ידי מדריכת פולין מנוסה ומקצועית, מובילה את הצופה בעקבות המסלול שעברו כמיליון יהודים מרגע הגעתם למחנה: משער הכניסה המפורסם, דרך הרמפה שבה עצרו הרכבות, תאי הגז, ה"סאונה" ועוד.
 • פעילות חינוכית

  במסגרת הפעילות החינוכית אנו שואפים לקרב את הצעירים ובני הנוער לנושא השואה, באמצעות מפגשים לימודיים, חזותיים וחווייתיים, תוך הקפדה על מגוון ואיכות תכני ההוראה ודרכיה.
 • כנסים ואירועים

  במהלך השנה מתקיימים בבית העדות כנסים, ימי עיון ועצרות הפתוחים לקהל הרחב. כל מי שמתעניין בנושא השואה והתקומה ימצא בהם עניין רב.
 • בית הזכוכית

  סיפורו של "בית הזכוכית" בבודפשט הוא סיפור הצלה ייחודי ורחב היקף, אחד מסיפורי ההצלה הגדולים שהתרחשו בתקופת השואה.
 • ארכיון

  ארכיון בית העדות מהווה מרכז תיעוד מקיף ובלעדי לפעילותן של תנועות הנוער הציוניות-דתיות באירופה עד הקמת המדינה.

בבית העדות מתקיימת פעילות עשירה ומגוונת הפתוחה לקהל הרחב.
מידע על אירועים חדשים מתפרסם בחדשות בית העדות ובדף הפייסבוק שלנו.

טקסים
מדי שנה מתקיימים בבית העדות עצרות ואירועים להנצחת השואה, ביניהם אירועים בעלי אופי ממלכתי בשני מועדים: ביום הקדיש הכללי וביום הזיכרון לשואה ולגבורה.
עצרת יום הקדיש הכללי מתקיימת בליל עשרה בטבת וכוללת הרצאת אורח, מעמד יזכור והתייחדות, וחלוקת מלגות לתלמידים כותבי עבודות מצטיינות בנושא השואה. העצרת במעמד אישי ציבור וניצולי שואה.
בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה מתקיימת עצרת מרכזית רבת משתתפים. הערב הנו הפקה ייחודית, עשירה בתכנים מקוריים, בהשתתפות אישי ציבור ואמנים מן השורה הראשונה.
הכניסה חופשית והקהל הרחב מוזמן.

סדרות הרצאות
מדי שנה מתקיימות בבית העדות סדרות הרצאות ערב לקהל הרחב, סדרה בכל סמסטר. ההרצאות מתקיימות בימי רביעי, אחת לשבועיים. הסדרות עוסקות בנושא רבים ומגוונים, לדוגמה: תולדות יהודי פולין, פולמוסים ביחס החברה הישראלית לשואה, תולדות השואה בהונגריה, אנטישמיות עכשווית, יהודים מצילים יהודים ועוד.

בנוסף...

כנסים וימי עיון

כנס קבוע מדי כ' בסיון, יום הזיכרון לשואה בהונגריה

השתלמויות חובה למחנכים מלווים לפולין

סיורים וימי השתלמות למדריכי פולין ולמדריכי מסע משואה לתקומה

ערבי השקה של ספרים/סרטים חדשים

 

בתאריך 25/10/2022 התקיים בבית העדות כנס שגרירים וסגל דיפלומטי מ-17 מדינות.

 

בימים שבהם שורדי השואה הולכים ועוזבים אותנו, משימת שימור הזיכרון מקבלת משנה חשיבות.
אנו רואים במשימה זו שליחות, ויש לנו עוד כל כך הרבה מה לעשות.
לתרומה שלך יש השפעה מיידית וישירה על חינוך הדורות הבאים.
עזור לנו לספר את הסיפור.

תרום עכשיו

אודות בית העדות

בלבו של המושב הפסטורלי ניר גלים ניצב בית העדות, מוזיאון שואה אינטימי ומיוחד. בית העדות הוקם בראשית שנות התשעים הוא מהווה הגשמת חזונם וחלומם של קבוצת שורדי שואה שביקשו לספר את השואה מנקודת מבט אישית וערכית. בית העדות הוא בית עבורם עד היום, הם לוקחים בו חלק פעיל ומהווים עבורנו השראה ועמוד אש לפני המחנה. במוקד העשייה של בית העדות עומדת הפעילות החינוכית, מתוך תפיסה שהנחלת זיכרון השואה הנה חלק בלתי נפרד מעיצוב הזהות היהודית והישראלית. בואו אלינו לפגוש את סיפור השואה והתקומה מזווית שלא הכרתם. בית העדות - לבוא, לחוות, לזכור.

שעות פתיחה

ימים א'-ה': 16:00-8:30
ניתן לתאם פעילות גם לשעות הערב, ימי שישי ומוצ"ש. 
בערבי חג ובשבתות המוזאון סגור.

מידע למבקר

הפעילות מתקיימת במסגרת קבוצתית.
יחידים יצורפו לקבוצות קיימות.
כל הפעילות בתיאום מראש.