שרה (שׁריקה) ארליך לבית שוורץ נולדה בשנת 1922 בכפר ולקה טרנה שבסלובקיה. היא נישאה למשה (לאצי) ונולדה להם פריידה יוכבד (יוליאנה). במאי 1944 גורשה שרה לאושוויץ עם בתה התינוקת, שהייתה בת כחצי שנה בלבד, ועם הוריה, אחותה ורבים מבני משפחתה הנוספים. מכולם שרדה רק היא. לאחר סיום המלחמה זכתה שרה להתאחד עם משה בעלה בעיר קושיצה, ובהמשך עלו השניים לארץ. נולדו להם בת ובן נוספים, שושנה ומוני, והם התגוררו ברמת-גן.
זיכרון השואה ליווה את שרה כל רגע ורגע מחייה, והוא מצא את ביטויו גם ביצירתה. שרה למדה ציור בישראל. ציוריה הרבים מגוונים וכוללים נופים, דמויות ובשנים האחרונות לחייה בעיקר אגרטלים עם פרחים, שאותם מאוד אהבה. אך בין שלל ציוריה ניתן למצוא גם כשלושים תמונות שואה, מהן רישומים בעיפרון ומהן בצבעים. מרביתן מציגות את הזוועות שחוותה סביבה באושוויץ: "העבודה משחררת", הסלקציה, תאי הגזים, המשרפות, המסדרים, הדרגשים, המוות. כמה מתמונותיה אלה מוצגות בבית העדות.
קשה להבין מניין שאבה שרה את תעצומות הנפש לצייר את המקום הנורא שהפך את חייה לגיהינום מתמשך.

בימים שבהם שורדי השואה הולכים ועוזבים אותנו, משימת שימור הזיכרון מקבלת משנה חשיבות.
אנו רואים במשימה זו שליחות, ויש לנו עוד כל כך הרבה מה לעשות.
לתרומה שלך יש השפעה מיידית וישירה על חינוך הדורות הבאים.
עזור לנו לספר את הסיפור.

תרום עכשיו

אודות בית העדות

בלבו של המושב הפסטורלי ניר גלים ניצב בית העדות, מוזיאון שואה אינטימי ומיוחד. בית העדות הוקם בראשית שנות התשעים הוא מהווה הגשמת חזונם וחלומם של קבוצת שורדי שואה שביקשו לספר את השואה מנקודת מבט אישית וערכית. בית העדות הוא בית עבורם עד היום, הם לוקחים בו חלק פעיל ומהווים עבורנו השראה ועמוד אש לפני המחנה. במוקד העשייה של בית העדות עומדת הפעילות החינוכית, מתוך תפיסה שהנחלת זיכרון השואה הנה חלק בלתי נפרד מעיצוב הזהות היהודית והישראלית. בואו אלינו לפגוש את סיפור השואה והתקומה מזווית שלא הכרתם. בית העדות - לבוא, לחוות, לזכור.

שעות פתיחה

ימים א'-ה': 16:00-8:30
ניתן לתאם פעילות גם לשעות הערב, ימי שישי ומוצ"ש. 
בערבי חג ובשבתות המוזאון סגור.

מידע למבקר

הפעילות מתקיימת במסגרת קבוצתית.
יחידים יצורפו לקבוצות קיימות.
כל הפעילות בתיאום מראש.