שרגא שמר

נולד בהאנגון (Hangony) שבהונגריה, בשנת תרפ"ט 1929. בהיותו בן 13 גויס בכפייה לפלוגת העבודה של הצבא ההונגרי ושירת שם לצד אביו. אביו נפטר על ידו בהגאשהלום (Hegyeshalom) ושרגא שרד את המלחמה. 

לאחר המלחמה הצטרף לתנועת בני עקיבא ועלה ארצה עם גרעין "גאולה" דרך מישקולץ (Miskolc), אשאו (Aschau) ומחנות המעצר בקפריסין.

נמנה על מייסדי מושב ניר גלים, ומילא שורה של תפקידים ציבוריים במשק ובאיגוד המושבים של הפועל המזרחי. כיהן כראש מועצת חבל יבנה בשנים 1981-1994, ובמסגרת זו היה שותף פעיל בהקמת "בית העדות" בניר גלים.

בשנת תשס"א קיבל את פרס עמינוח למפעל חיים על פעילותו הענפה.

בימים שבהם שורדי השואה הולכים ועוזבים אותנו, משימת שימור הזיכרון מקבלת משנה חשיבות.
אנו רואים במשימה זו שליחות, ויש לנו עוד כל כך הרבה מה לעשות.
לתרומה שלך יש השפעה מיידית וישירה על חינוך הדורות הבאים.
עזור לנו לספר את הסיפור.

תרום עכשיו

אודות בית העדות

בלבו של המושב הפסטורלי ניר גלים ניצב בית העדות, מוזיאון שואה אינטימי ומיוחד. בית העדות הוקם בראשית שנות התשעים הוא מהווה הגשמת חזונם וחלומם של קבוצת שורדי שואה שביקשו לספר את השואה מנקודת מבט אישית וערכית. בית העדות הוא בית עבורם עד היום, הם לוקחים בו חלק פעיל ומהווים עבורנו השראה ועמוד אש לפני המחנה. במוקד העשייה של בית העדות עומדת הפעילות החינוכית, מתוך תפיסה שהנחלת זיכרון השואה הנה חלק בלתי נפרד מעיצוב הזהות היהודית והישראלית. בואו אלינו לפגוש את סיפור השואה והתקומה מזווית שלא הכרתם. בית העדות - לבוא, לחוות, לזכור.

שעות פתיחה

ימים א'-ה': 16:00-8:30
ניתן לתאם פעילות גם לשעות הערב, ימי שישי ומוצ"ש. 
בערבי חג ובשבתות המוזאון סגור.

מידע למבקר

הפעילות מתקיימת במסגרת קבוצתית.
יחידים יצורפו לקבוצות קיימות.
כל הפעילות בתיאום מראש.