אברהם יהודה מרמורשטיין

נולד באנארץ' (Anarcs) שבהונגריה בשנת תרפ"א 1921, ולמד בעיירה הסמוכה קישוורדה (Kisvarda). גויס בכפיה לפלוגת העבודה של הצבא ההונגרי, והצליח לברוח משם לאחר שנתיים וחצי של עבודת פרך וחרפת רעב. לאחר המלחמה הצליח לחזור לקישוורדה, ייסד בעיר סניף של בני עקיבא ועסק בקליטת פליטים שהגיעו מהמחנות, ביניהם אסתר בורגר שלה נישא בתחילת תש"ו.

המשפחה הצעירה העפילה ארצה. כשאוניית המעפילים שלהם נתפסה, אברהם הוגלה לקפריסין ואילו רעייתו ובנו שנולד בדרך נשלחו לעתלית. עם הגיעו לארץ הצטרף אברהם להגנה, ובפרוץ מלחמת השחרור התגייס לצה"ל.

במשך שנים רבות הנהיג את הציבור הדתי בפתח תקווה. היה חבר מזכירות מרכז ישיבות בני עקיבא, ונמנה עם מקימי ישיבת "הכותל" בעיר העתיקה. עמד בראש יוצאי העיירה קישוורדה במשך כל חייו, שמר על קשר רציף עם ראש העיירה ודאג לשימור בתי הקברות היהודיים בעיירה ובכפרי הסביבה. נמנה עם מקימי בית העדות בניר גלים ושימש כיו"ר הנהלת הבית בשנים 1992-1995.

נפטר ב-כ' באדר תש"ע (6 במרץ 2010). הותיר אלמנה, שני בנים, נכדים ונינים.

בימים שבהם שורדי השואה הולכים ועוזבים אותנו, משימת שימור הזיכרון מקבלת משנה חשיבות.
אנו רואים במשימה זו שליחות, ויש לנו עוד כל כך הרבה מה לעשות.
לתרומה שלך יש השפעה מיידית וישירה על חינוך הדורות הבאים.
עזור לנו לספר את הסיפור.

תרום עכשיו

אודות בית העדות

בלבו של המושב הפסטורלי ניר גלים ניצב בית העדות, מוזיאון שואה אינטימי ומיוחד. בית העדות הוקם בראשית שנות התשעים הוא מהווה הגשמת חזונם וחלומם של קבוצת שורדי שואה שביקשו לספר את השואה מנקודת מבט אישית וערכית. בית העדות הוא בית עבורם עד היום, הם לוקחים בו חלק פעיל ומהווים עבורנו השראה ועמוד אש לפני המחנה. במוקד העשייה של בית העדות עומדת הפעילות החינוכית, מתוך תפיסה שהנחלת זיכרון השואה הנה חלק בלתי נפרד מעיצוב הזהות היהודית והישראלית. בואו אלינו לפגוש את סיפור השואה והתקומה מזווית שלא הכרתם. בית העדות - לבוא, לחוות, לזכור.

שעות פתיחה

ימים א'-ה': 16:00-8:30
ניתן לתאם פעילות גם לשעות הערב, ימי שישי ומוצ"ש. 
בערבי חג ובשבתות המוזאון סגור.

מידע למבקר

הפעילות מתקיימת במסגרת קבוצתית.
יחידים יצורפו לקבוצות קיימות.
כל הפעילות בתיאום מראש.