יעקב אונגר

נולד בכפר פאלסד (Fülsd) שבמזרח הונגריה, בשנת תרפ"ה 1925 כצעיר הבנים למשפחה בת שישה ילדים. התייתם מאִמו בגיל שלוש. עם פלישת הנאצים להונגריה גויס לפלוגות העבודה והועסק בעבודות כפייה. מכל משפחתו נותרו לו לאחר המלחמה רק שני אחים.
לאחר השחרור הצטרף לתנועת בני עקיבא, והתבלט בפעילותו הנמרצת ובכושר הארגון שלו. הוא יזם וניהל בפועל את מושבות הקיץ הידועות באגם בלטון (Balaton) ואת מושבות החורף והסמינרים בכל רחבי המדינה ובכך הצליח להחדיר רוח של התלהבות ותקווה מחודשת בילדים ובצעירים שנותרו ללא בית ומשפחה.
בקיץ 1948 עלה ארצה עם גרעין "צרד", ויחד עם אשתו אסתר נמנה עם מייסדי מושב ניר גלים. במשך שנים רבות אסף חומרים תיעודיים בעלי ערך מחברי בני עקיבא באירופה, ובכך יצר את התשתית להקמת ארכיון בית העדות בניר גלים, שזכה לנהל בשנים הראשונות.
נפטר ב- י"א כסלו תשס"ד (6 בדצמבר 2003).

בימים שבהם שורדי השואה הולכים ועוזבים אותנו, משימת שימור הזיכרון מקבלת משנה חשיבות.
אנו רואים במשימה זו שליחות, ויש לנו עוד כל כך הרבה מה לעשות.
לתרומה שלך יש השפעה מיידית וישירה על חינוך הדורות הבאים.
עזור לנו לספר את הסיפור.

תרום עכשיו

אודות בית העדות

בלבו של המושב הפסטורלי ניר גלים ניצב בית העדות, מוזיאון שואה אינטימי ומיוחד. בית העדות הוקם בראשית שנות התשעים הוא מהווה הגשמת חזונם וחלומם של קבוצת שורדי שואה שביקשו לספר את השואה מנקודת מבט אישית וערכית. בית העדות הוא בית עבורם עד היום, הם לוקחים בו חלק פעיל ומהווים עבורנו השראה ועמוד אש לפני המחנה. במוקד העשייה של בית העדות עומדת הפעילות החינוכית, מתוך תפיסה שהנחלת זיכרון השואה הנה חלק בלתי נפרד מעיצוב הזהות היהודית והישראלית. בואו אלינו לפגוש את סיפור השואה והתקומה מזווית שלא הכרתם. בית העדות - לבוא, לחוות, לזכור.

שעות פתיחה

ימים א'-ה': 16:00-8:30
ניתן לתאם פעילות גם לשעות הערב, ימי שישי ומוצ"ש. 
בערבי חג ובשבתות המוזאון סגור.

מידע למבקר

הפעילות מתקיימת במסגרת קבוצתית.
יחידים יצורפו לקבוצות קיימות.
כל הפעילות בתיאום מראש.